Cami Halısı Seçimi

Cami Halısı ve Uygun Seçimler

Günde beş haftada otuz beş vakit düzenli olarak cemaat tarafından ziyaret edilen camilerin halıları da hijyen, bakım ve onarım konusunda dikkat edilmesi gereken halılardan biridir. En çok dış temasa maruz kalan unsur olan halıların temizliği ve bakımı hayati önem taşır. Ayakkabısız girdiğimiz camilerde zemindeki halı ile ibadet anında gerçekleşen el ve yüz gibi cilt temasının bir çok bakteri ve mikrobu taşıyabileceğini unutmamak gerekir. Cemaati ve camiyi ziyaret eden kişilerin bu tarz durumlarda mağduriyet yaşamaması adına halı seçimi kadar bakımı da muhakkak ki önemlidir. Bu tarz durumlarda dikkate alınması gereken konulardan kısaca söz edecek olursak öncelikle halıların malzemesini dikkate almamız gerektiğini söyleyebiliriz.

Örneğin geçmişte  Kirkitli dokumalar, çok erken tarihlerden itibaren, ticari bir değer taşıyan, sipariş alınıp, deniz aşırı ülkelere satıldığı bilinen halıların aksine, sadece dokuyan kişi veya ailenin ihtiyacı için yapılmış ve günlük yaşamın bir parçası olarak, yine aynı çevrede kullanılmış, tüketilmiştir. Bu nedenle de ticari düşünce ve yönlendirmenin yakın tarihe kadar dışında kalabilmiştir. Bu nedenle halı-kilim üretimi ticari amaç ve yönlendirmenin dışında kalabilmiştir. Bu husus, kilim ve düz dokuma türlerinin gerçek bir halk sanatı olarak yakın tarihe kadar varlığını bozulmadan sürdürmesini sağlarken, salt bir günlük kullanım eşyası olarak bakılmaktan ötürü, eski örneklerin özenle saklandığı bir ortama da ne yazık ki imkan vermemiştir. Bu nedenle Osmanlılar’da yaygın bir gelenek olan camilere halı ve kilim vakfetme işi, kilim sanatı açısından büyük önem taşımaktadır.

Akrilik cami halısı​ nda yün ve koton yapı betimi söz konusudur. Akrilik cami halılar kolayca yıkanabilmekte ve şeklini koruyabilmektedir. Bu halılarda güveye, kimyasala ve yağa dayanıklılık söz konusudur.  Bu nedenle cami halısı seçerken akrilik halıları tercih edebilirsiniz. Akrilik halıların yün halıya benzer bir dokusu bulunmaktadır. Kullandıkça güzelleşen, temizlendikçe parlayan bir yapısı olan akrilik halının keçeleşme yapmadığını belirmekte fayda var. Saf akrilik halının dayanıklılık ömrünün ortalama 65 yıl olarak belirlenmiştir.

Akrilik Cami Halısı türevlerinin arasında fiyat performans açısından değerlendirmeye alındığında en kapsamlı avantajı sağlayan halı çeşitlerinden biridir. Halıda kullanılan iplik çeşidi, halının ne kadar kolay temizlenebilir olmasından  halının ne kadar uzun süre kullanabileceğine kadar pek çok konuda etkilidir. İplik çeşidinin yanı sıra, ipliklerin ne sıklıkla dokunduğu, bilinen adıyla hav sıklığı da oldukça önemlidir. Akrilik Cami Halısı yünlerin sentetik halidir. Yüne oranla biraz daha parlak olmasına ve dokunduğunda yünden daha az pürüzlü olmasına karşın akrilik cami halısı yüne oldukça benzer haldedir. Doğal bir iplik çeşidi olan yünden yapıldıkları için yün halılar, fiyat olarak diğer halılardan daha pahalıdır. Aşınmaya karşı dayanıklı olduklarından, cami gibi sirkülasyonu fazla alanlarda rahatlıkla kullanılabilirler. Ateşe karşı dirençlidirler. Lekeye karşı diğer halı türlerine göre daha dirençsiz olan bu halı çeşidinin temizliğine ayrı bir özen göstermek gerekir. Buna ek olarak yünlenme sorunu oluşturabilirler ve bu sorun halının fırçalanması, vakumlanması ya da yıkatılmasıyla aşılabilir. Ayrıca alerjik bünyeleri olumsuz etkileme riski taşırlar. Tüm bunlar göz önüne alındığında yün kalitesine yakın ve ondan daha kullanışlı olan akrilik halıları caminin kullanım alanlarında tercih ediyor olmak mekan kalitesini artırarak, konforu güçlendirecektir.

İslam dünyası açısından kutsal mekan olan insanların ibadetini gerçekleştirmiş olduğu yapılar olan camilerin içerisinde kullanılan malzemeler, eşyalar ve teknikleri oldukça önemlidir. Ziyaretin çokluğu ile beraber kullanım sıklığı eşyaların eskimesine yol açmaktadır. Bu gibi olumsuz durumları en aza indirgeyen en geç zamana yaymak için kullanışlı ve uzun ömürlü malzemeler tercih edilmelidir. Dediğimiz gibi akrilik halı bu konuda camilerde kullanılabilecek en avantajlı halı türlerindendir. Akrilik cami halısı, sentetik bir yapısının yanı sıra kimyasal bir dokuya sahip olan insana ve çevreye hiçbir zararı bulunmayan, bir maddeden üretilmektedir. Çok kolay ve hızlı temizlenmesi gibi  uygun maliyet imkânına sahip olan bu tür halılar diğer halı türlerine göre genellikle camilerde sıklıkla kullanılmaktadır.

İnsanların toplu olarak bulunduğu ve ibadetlerini gerçekleştirdiği kutsal mekanlardan biri olan camiler, her geçen gün binlerce insan tarafından ziyaret edildiğinden dolayı sık kullanıma bağlı olarak içerisinde bulunan kullanım eşyaları da eskimektedir. Halılar camilerin en önemli unsuru olmakla birlikte şüphesiz en çabuk eskiyen ve yıpranan materyallerdir. Bu sebeple sık sık yenilenmektedir.